megamenu - en to it translation catalogue (64 entries)

en: Mega Menu is not compatible with your version of WordPress. Please upgrade WordPress to the latest version or disable Mega Menu.
it: Mega Menu non è compatibile con la tua versione di WordPress. Si prega di aggiornare WordPress alla versione più recente o disattivare Mega Menu.

en: Mega Menu is not compatible with Uber Menu. Please disable Uber Menu.
it: Mega Menu non è compatibile con Uber Menu. Si prega di disattivare Uber Menu.

en: Mega Menu Options
it: Opzioni Mega Menu

en: Configure Panel Widgets for
it: Configura il pannello Widgets per

en: Sub Menu Type
it: Tipo di sottomenu

en: Flyout Menu
it: Menu Flyout

en: Mega Menu Panel
it: Pannello di Mega Menu

en: Sub Menu Position
it: Posizione sottomenu

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Menu Icon
it: Icona Menu

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Mega Menu Settings
it: Impostazioni Mega Menu

en: Launched for Menu ID
it: Avviato per Menu ID

en: Added to list
it: Aggiunto alla lista

en: Select a widget to display in the Mega Panel
it: Selezionate un widget da visualizzare nel Pannello Mega

en: Oops. Something went wrong. Please reload the page.
it: Oops. Qualcosa è andato storto. Si prega di ricaricare la pagina.

en: This theme does not have any menu locations.
it: Questo tema non ha posizioni per il menu.

en: This menu is not tagged to a location. Please tag a location to enable the Mega Menu settings.
it: Questo menu non è collocato in una posizione. Si prega di contrassegnare una posizione per attivare le impostazioni di Mega Menu.

en: Save
it: Salva

en: Enable
it: Attiva

en: Event
it: Evento

en: Hover
it: Svolazza

en: Click
it: Fare clic

en: Theme
it: Tema

en: Warning: CSS compilation failed. Please check your changes or revert the theme.
it: Attenzione: compilazione CSS non riuscita. Si prega di verificare le modifiche o ripristinare il tema.

en: Mega Menu Themes
it: Temi Mega Menu

en: Menu Themes
it: Temi menu

en: Select theme to edit
it: Seleziona tema da modificare

en: Create a new theme
it: Creare un nuovo tema

en: Failed to delete theme. The theme is in use by a menu.
it: Impossibile eliminare tema. Il tema è in uso da un menu.

en: Theme Deleted
it: Tema Eliminato

en: Theme Duplicated
it: Tema duplicato

en: Changes Saved
it: Modifiche salvate

en: Theme Reverted
it: Tema convertito

en: New Theme Created
it: Nuovo Tema Creato

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Menu Bar
it: Barra dei menu

en: Top Level Menu Items
it: Voci nel menu

en: Mega Panels
it: Pannelli Mega

en: Flyout Menus
it: Menu Flyout

en: Custom SCSS
it: SCSS Personalizzato

en: Editing Theme:
it: Modifica Tema:

en: Delete Theme
it: Elimina Tema

en: Revert Changes
it: Ripristina modifiche

en: Duplicate Theme
it: Duplica Tema

en: Normal
it: Normale

en: Bold
it: Grassetto

en: Capitalize
it: Capitalizza

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Theme Default
it: Tema di Default

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Mega Menu Widgets
it: Widgets di Mega Menu

en: Do not manually edit this area.
it: Non modificare manualmente quest'area.

en: Saved %s
it: Salvato %s

en: Failed to save %s
it: Salvataggio di %s fallito

en: Updated %s (new columns: %d)
it: Aggiornato %s (nuove colonne: %d )

en: Failed to update %s
it: Fallito nell'aggiornamento di %s

en: Failed to add %s to %d
it: Fallito nell'aggiungere %s a %d

en: Deleted %s
it: %s eliminato

en: Failed to delete %s
it: Impossibile eliminare %s

en: Moved %s to %d (%s)
it: %s spostato a %d (%s)

en: Failed to move %s to %d
it: Impossibile spostare %s a %d
